YÜKLENİYOR

Kaçış Yolu Basınçlandırma Sistemleri Periyodik Kontrolü

Günümüzde insanoğlu artık küçük binalara sığmadığı için çok yüksek katlı binalara geçmektedirler. Haliyle bu tip binaların ve mekanların güvenliği içinde bir çok teknoloji ve yöntem kullanılmaktadır. Özellikle çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan yangınlar sebebiyle can ve mal kaybı yaşanmaktadır. En önemlisi can kaybının yaşanmasıdır. Yüksek katlı binalarda ortaya çıkan ateşten ziyade yangın dumanı insanları zehirleyerek öldürmektedir.

Yangın esnasında binanın boşaltılmasının hızlı olabilmesi için kaçış yolları ve yangın merdivenleri basınçlandırılarak dumanın içeriye girmesi engellenir. Yangında dumanın yangın merdivenine ve içeriye değil de dışarı atılması gerekmektedir. Bunu da basınçlandırma yöntemi ile yapmak gerekmektedir. Günümüzde bir çok iş yeri ve binalar bu sistemi kullanmaktadır. Kaçış yolu basınçlandırma sistemi ile yangın anında yangın merdivenine yönelerek rahatlıkla kaçış yapabilirsiniz. Kısacası yangının binanın içerinde değil dışarısına atılması gerekmektedir.

Kaçış yolu basınçlandırma sistemlerinde kaçış yollarına engelleyici hiç bir şey konulmamalı, kaçış çıkışların önü kapatılmamalıdır. Bina sorumlusu veya güvenlik görevlileri bunu sağlamalıdır. Salon tipi büyük bir hacme, hacimin insan kapasitesi ile orantılı sayıda, ikiden az olmamak üzere kaçış yolu tahsis edilmelidir. Basınçlandırma sisteminin çalışmasını engelleyecek faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Katlar arasına dumanın ateşin dolmasını engelleyen bu sistemlerin mutlaka periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Kaçış yolu basınçlandırma sistemleri periyodik kontrolleri Türk onaylı yetkili kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Bu konuda profesyonel hizmet veren firmalar dan biri olan Trakya laboratuvar firmalara periyodik kontrol hizmeti sunmaktadır.

Kaçış Yolu Basınçlandırma Sistemi Periyodik Kontrol Raporu

Trakya Laboratuvar ilgili yönetmelik ve standartlar gereğince Kaçış yolu basınçlandırma sistemleri için periyodik kontrolleri yapmaktadır. Sistemin yangın anında devreye girmesini sağlanması için mutlaka periyodik kontrollerinin yılda en az 1 defa yapılmalı yaptırılmalıdır.

Firma olarak yıllık kaçış yolu basınçlandırma sistemleri için periyodik kontrol hizmeti sunmaktadır. Periyodik olarak kontrollerini yapan firmamız sisteminiz için uygun raporu hazırlayarak firmaya sunar.

Diğer Hizmetlerimiz


İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili
TEBLİĞ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞ EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLLERİNİ YAPMAYA Y
6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
Tertip: 5 Resmi Gazete Tarihi: 30.06.2012 Sayısı: 28339 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu PDF
Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği
ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Uygulama ve Tan
Yangın Dolap Sistemi ve Periyodik Kontrolü
Yangın dolap sistemi ve periyodik kontrolü Yangın dolaplarının görevi, Yangın dolapları, yangınla mü
İSGÜM Yetkili Laboratuvarlar
İSGÜM, İşçi sağlığı ve güvenliği merkezi müdürlüğünün kısaltılmış adı olarak kullanılmaktadır. İSGÜM
Hava Kalitesi Ölçümü
Hava Kalitesi Ölçümü Günümüzde endüstriyel alanda gelişmelerin artması ile imalat süreci de artmakta