YÜKLENİYOR

Çevresel Gürültü Ölçümleri

Farklı ortam ölçme ve değerlendirme parametrelerinden biri olan gürültü, titreşimle birlikte pek çok tesis ve çalışma mekanında çalışan sağlığı açısından en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkar. Çevresel gürültünün altında yatan nedenler pek çok farklı maddeyi kapsayabilir. İnsan sağlığı düzenli şekilde maruz kalınan bu faktörler nedeniyle son derece olumsuz yönde etkilenebilmekte, bu durumda devreye çevresel gürültü ölçümleri ve bu alanda hizmet veren kurumların önemi girmektedir. Trakya Laboratuvar öncülüğünde verilen bu hizmetler ile yalnızca eğlence mekanları değil, farklı sektörlerden pek çok firmanın tabi tutulması zorunlu görülen çevresel gürültü ölçümü sürecine güvenle dahil olabilirsiniz.

Çevresel Gürültü Ölçümleri Nedir?

Pek çok kişi çevresel gürültü nedir sorusuyla dahil olduğu bu süreç neticesinde mekan veya tesisinin şartları hakkında detaylı bilgi alabilmektedir. Bahsedilen faktörün tespit edildiği değerlendirme sürecinden faydalanması gereken iş yerlerinin başında tahmin edilebileceği üzere eğlence mekanları gelir. Elbette ulaşım araçları, şantiye alanları, açık alanda teçhizat kullanımına dayanan iş modelleri, atölyeler, üretim haneler veya benzeri yerler de gürültü bakımından risk teşkil edebilir.

Çevresel gürültü ölçümleri sayesinde henüz yeni ruhsat alma aşamasında olanlar veya çevreden gürültüye yönelik şikayet alan tüm kurumlar bu konudaki uygunluğunu yasal olarak ispatlayabilir hale gelir. Haliyle ruhsat alma aşamasında olanlar için değerlendirme süreci son derece önemlidir. Kafe, bar, gazino, düğün salonu gibi direkt olarak ses odaklı çalışılan mekanlar, canlı müzik hizmeti vermek için bu değerlendirme sürecine girmek zorundadır. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 18.11.2015 tarihinde güncellediği Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne bağlı olarak Canlı Müzik Ruhsatı alınmaksızın bu alanda hizmet vermek imkansız hale getirilmiştir. Çevresel gürültünün seviyesini beyan edebilmek içinse bu alandaki değerlendirme raporunun sunulması gerekir.

Çevresel Gürültü Ölçümleri Neden Gereklidir?

Başvurduğunuz laboratuvarların alanında uzman olan personelleri tarafından gerçekleştirilmesi gereken çevresel gürültü ölçümü ile gürültüye veya ek olarak titreşime dair önemli risk unsurları tespit edilir. İş yerleri ile eğlence amaçlı mekanların hizmete açık olması ise bu unsurların değerine göre belirlenir.

Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Raporu ile Çevresel Titreşim Seviyesi Değerlendirme Raporunun alınması, Canlı Müzik İzin Belgesi veya bilinen diğer adıyla Canlı Müzik Ruhsatı almak için beyan edilmesi zorunlu tutulan belgelerdir. Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Raporu, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne dayandırılarak hazırlanan ve çevresel gürültü ölçümleri sonuçlarını ilgili birimlere sunmak için kullanılan belge türüdür. Gürültü kaynağı olarak görülen iş yerinin veya atölyenin uygun görülmesi için gürültü ölçümlerine dahil olması gerekir ve değerlendirme hizmeti alınan laboratuvarlar raporlama ile verilen hizmeti sayısal verilere dökmektedir.

 

Çevre İzni kapsamına giren firmaların alması zorunlu tutulan bir diğer belge ise Akustik Raporu olmakta, planlamada olan projeler içinse Karayolu ve Demiryolu Akustik Raporu ile mevcut durumun değerlendirilmesi gerekebilmektedir. Ayrıca binanın yapı hammaddelerinin sese uygunluğundan emin olunması için Bina İçi Akustik Raporu gerekebilir.

Her yöntem farklı standartlar doğrultusunda ölçümleme ve raporlamayı gerektirmekte, bahsedilen ölçümlerin sahada gerçekleştirilmesi ise ek olarak farklı yeterlilikleri gerektirebilmektedir. Yönetmeliklerin yanı sıra uluslararası standartlara da uygunluğu ile çevresel gürültü ölçümleri alanında öne çıkan Trakya Laboratuvar uzmanları ise deneyimi ve eğitimiyle yanınızdadır.

Akustik, Çevresel Gürültü ve Titreşim Ölçümleri

Yapılan çevresel gürültü ölçümleri kapsamında yalnızca tek bir parametreye bakılmamakta, ek olarak titreşimin de analiz edilmesi gerekebilmekte veya gürültü değerlendirmesi alt başlıklara ayrılabilmektedir. ÇED kapsamında yapılan gürültü ölçümleri ile ölçümlerin haritalanması hizmetleri bunların başında gelir. Ayrıca genel çevresel gürültü ölçümlerinin yanında akustik gürültü ölçümleri yapılabilmekte, titreşim ölçümleriyse zemin, bina veya madencilik için titreşimin ölçülmesi olarak ayrılabilmektedir.

Gürültü kaynağı olarak kabul edilen iş yerleri yalnızca eğlence mekanları veya canlı müzik hizmeti veren iş yerleri ile sınırlı değildir. Ekmek fırınları gibi işyerleri ile atölyeler veya havalandırmaya sahip diğer işletmeler de Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Raporu hazırlanmasıyla yükümlüdür. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre hazırlanan bu raporda bazı şartların karşılanması zorunlu tutulur.

Şartlara örnek vermek gerekirse; her bir işletmenin çevreye verdiği gürültü seviyesi sınır değerleri aşmamalı, işyerlerinin organize sanayi veya küçük sanayi sitesinde yer alması ise limitleri değiştirebilmektedir. Ayrıca iş yerinin yanında, alt veya üstünde faaliyet sürdüren başka atölye ve iş yerlerinin olması, devreye gürültüye ek olarak ara döşeme, tavan ve bitişik duvarların da bazı değerleri karşılaması gerekliliğini sokar. Laboratuvarlarımızın uzman ekibi ise ilgili unsurları ve gerekli görülen her ölçümün yapılması için çevre gürültü ölçüm hizmeti vermekte, bu doğrultuda raporlama çalışmalarıyla yardımcı olmaktadır.

Çevresel Gürültü ile Titreşim Seviyesi Değerlendirme Raporları

Çevresel gürültü ölçümleri neticesinde hazırlanan raporlar her sektör veya çalışma ortamı için farklı yönetmelik maddelerine uygunluğu gerektirebilir. Bu doğrultuda hazırlanan raporların başında Çevre İznine Tabi İşletmeler için Akustik Rapor, Çevre İznine Tabi Olmayan İşletmeler için Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Rapor ve Eğlence Yerleri için Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Rapor belgeleri gelmektedir. Ek olarak sektör bazlı özelleştirilmiş şekilde ortaya konan bazı diğer çevresel gürültü ölçüm rapor çeşitleri şu şekildedir:

  • Planlanan ve ÇED Kapsamında Değerlendirilen Tesisler İçin Hazırlanan Rapor
  • İşyeri, Atölye ve Üretim Alanı için Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Rapor
  • Planlanan İzne Tabi Tesisler için Akustik Rapor
  • Gürültü Haritalaması
  • Ulaşım Sektörü Adına Akustik Rapor
  • Toplu Konut Projeleri Adına Akustik Rapor

Çevresel Gürültü Ölçümleri yapıldıktan sonra günler içerisinde gerekli olan raporun tarafınıza sunulmasını sağlayan Trakya Laboratuvarı ise tüm ölçüm, test ve analiz süreçlerinde gösterdiği hassasiyeti bu alanda da ortaya koymaktadır. Profesyonel ekibimiz gürültüye ilişkin tüm değerlendirmeleri son derece objektif ve detaycı şekilde ortaya koymakta, bu amaçla yönetmeliğe uygun olarak hareket etmesiyle güven vermektedir.

Çevresel Gürültü Ölçümleri Yapan Firmalar

Bahsedilen rapor tiplerinin tamamında hizmet veren pek çok analiz ve test firması mevcut olmakta, bu durumda yetkin kişilere başvurduğundan emin olmak isteyen işverenlerin bazı kafa karışıklıkları ve endişeleri olabilmektedir. Bu doğrultuda alanındaki bilgi birikimi ve yenilikçi yaklaşımlarıyla öne çıkan laboratuvarlardan hizmet almanız gerektiğinden emin olmalısınız. Ayrıca seçtiğiniz çevresel gürültü ölçümleri yapan firmalar akreditasyon süreçlerinden başarıyla onay almış ve yönetmelik kapsamında sunduğu raporlamalar ile başarısını ortaya koymuş olmalıdır.

Eğitimli ve deneyimli kadromuzun uzmanları aracılığıyla verdiğimiz çevresel gürültü ölçüm hizmeti doğrultusunda pek çok mekan ve iş yerinin hizmete açılmasına ya da devam etmesine aracı olmaktayız. Gürültü kalitesi laboratuvarı olarak da hizmet veren Trakya Laboratuvar ekibi olarak tüm çalışmaları Çevre Mevzuatı kapsamında gerçekleştirmekte, tüm yönetmelik maddelerine uygun hareket etmekteyiz. Çevresel Gürültü Ölçüm & Değerlendirmesi hizmetlerine ek olarak Çevresel Titreşim Ölçüm & Değerlendirmesi için de aynı doğrultuda hizmet kalitesi ve güven sunmaktayız. Bina içi gürültünün yayılım haritalandırması ve modellemesi için verilen hizmetlerin yanında bina dışına ilişkin gürültü modellemeleri için de Trakya Laboratuvar hizmetlerine güvenebilirsiniz.

Siz de çevresel gürültü seviyesi ölçümleri veya titreşim ölçümleri için ekibimizle iletişime geçebilir, bahsedilen tüm raporları iş yeri özelinde talep ederek aksama olmaksızın hizmete uygunluğunuzdan emin olmaya devam edebilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz


İş Hijyeni Ölçümleri ve Patlamadan Korunma
İş sağlığına ve güvenliğine dair her geçen gün daha gelişmiş yaklaşımlar sunulması, bu konudaki mevz
Titreşim Ölçümü
Titreşim Ölçümü (Tüm Vücut ve El Kol Titreşim Ölçümleri) İş hijyeni ortam ölçümleri kapsamında titre
Radyal Matkap Periyodik Kontrol
İçindekiler Radyal Matkap Periyodik Kontrolü Radyal matkap, çok büyük ve ağır parçaların deli
Raf Periyodik Kontrolü Hakkında
Endüstriyel depo raf sistemleri taşıdıkları yükler itibariyle  yüksek risk ve tehlike potansiyeli  t
İl Çevre Gürültü Periyodik Kontrol
İçindekiler Trakya Laboratuvar, Çanakkale ili ve ilçeleri ile Balıkesir bölgesinde endüstriye
Formaldehit Ölçümü
Formaldehit, kimyasal bir bileşik olup, birçok endüstriyel uygulama ve tüketici ürünlerinde yaygın o
Whatsapp Destek Whatsapp Destek