YÜKLENİYOR

Duman Tahliye Sistemleri periyodik kontrolü

Duman tahliye sistemleri, yangın anında dumanın ve ısının tahliyesi için kullanılan sistemdir. Bu sistemin en büyük amacı yangının bina içerisinde kalmasını engelleyerek insanların boğulmasını engellemektir. Yangın dumanından zehirlenmeyi engellemek amacıyla kullanılan bu sistemler kritik anlarda devreye girerek ölümleri ve yaralanmaları minimum seviyeye çekecektir.

AB normlarına uygun olarak üretilen duman tahliye sistemleri konutlarda, kamu kurum ve kuruluşlarda, hastanelerde, okullarda ve plaza gibi yerlerde kullanılmaktadırlar. Yangın anından hemen devreye giren duman tahliye sistemleri mutlaka kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Duman tahliye sistemleri yangın anında devreye girmezse ortaya ciddi sonuçlar çıkabilir.

Yetkili kuruluşlar çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” ne ve “Binaların Yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe” uygun olarak duman tahliye sistemlerinin kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu yönetmeliğin 2.3.4 maddesinde belirtildiği gibi tablo 3’de belirtilmiştir.

Duman tahliye sistemleri yangın tesisatı sistemlerine dahil olduğu için tablo 3’de; Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır. Ayrıca TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1, TS EN 12845 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Duman tahliye sistemleri periyodik kontrolü yapan firmalar standartlarda aksi belirtilmediği sürece periyodik kontrol süresi 1 yıldır.

İşletmelerde en çok kullanılan yangın koruma sistemlerinden biri olan duman tahliye sistemleri ilgili ve yönetmeliklere uygun olarak periyodik kontrolü Trakya Laboratuvar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Trakya Laboratuvar; Yangın koruma sistemleri periyodik kontrolleri konusunda makine mühendisleri makine teknikeri ve yüksek teknikerler ekibi ile hizmet vermekteyiz.

Duman Tahliye Sistemleri Konusunda Verdiğimiz Hizmetler

  • Teknik dosya kontrolü
  • Projelerin kontrolü
  • Duman tahliye sistemleri periyodik kontrolü
  • Malzeme ve ekipmanların kontrolü
  • Duman tahliye sistemleri için uygunluk ve kabul testlerine nezaret edilmesi

Diğer Hizmetlerimiz


Fore Kazık Periyodik Kontrol
Fore Kazık Periyodik Kontrol Fore kazık iş makinesi günümüzde yüksek katlı gökdelen, bina gibi inşaa
Kişisel Gürültü Maruziyet Ölçümü
Kişisel Gürültü Maruziyet Ölçümü Maruziyetli gürültü ölçümü kişisel olarak da ölçülebilmektedir. İş
Basınçlı Kaplar
PERİYODİK KONTROLLER BASINÇLI KAPLAR BUHAR KAZANI İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Kazanlarda, Basınçlı
Hava Kalitesi Ölçümü
Hava Kalitesi – Anlık Gaz Ölçümü Bazı sektörlerde yapılan işlemlerden kaynaklı havanın kalites
Su Sisi Watermist Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrolü
SU SİSİ (WATERMIST) SÖNDÜRME SİSTEMİ VE PERİYODİK KONTROLLERİ Yangın ile mücadele edilmesinin dört a
İş hijyeni Nedir? Neden Yaptırılmalıdır?
İş hijyeni nedir? Neden yaptırılmalıdır? Hayatımızın büyük zaman dilimini geçirdiğimiz işyerlerimiz