YÜKLENİYOR

Duman Tahliye Sistemleri periyodik kontrolü

Duman tahliye sistemleri, yangın anında dumanın ve ısının tahliyesi için kullanılan sistemdir. Bu sistemin en büyük amacı yangının bina içerisinde kalmasını engelleyerek insanların boğulmasını engellemektir. Yangın dumanından zehirlenmeyi engellemek amacıyla kullanılan bu sistemler kritik anlarda devreye girerek ölümleri ve yaralanmaları minimum seviyeye çekecektir.

AB normlarına uygun olarak üretilen duman tahliye sistemleri konutlarda, kamu kurum ve kuruluşlarda, hastanelerde, okullarda ve plaza gibi yerlerde kullanılmaktadırlar. Yangın anından hemen devreye giren duman tahliye sistemleri mutlaka kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Duman tahliye sistemleri yangın anında devreye girmezse ortaya ciddi sonuçlar çıkabilir.

Yetkili kuruluşlar çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” ne ve “Binaların Yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe” uygun olarak duman tahliye sistemlerinin kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu yönetmeliğin 2.3.4 maddesinde belirtildiği gibi tablo 3’de belirtilmiştir.

Duman tahliye sistemleri yangın tesisatı sistemlerine dahil olduğu için tablo 3’de; Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır. Ayrıca TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1, TS EN 12845 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Duman tahliye sistemleri periyodik kontrolü yapan firmalar standartlarda aksi belirtilmediği sürece periyodik kontrol süresi 1 yıldır.

İşletmelerde en çok kullanılan yangın koruma sistemlerinden biri olan duman tahliye sistemleri ilgili ve yönetmeliklere uygun olarak periyodik kontrolü Trakya Laboratuvar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Trakya Laboratuvar; Yangın koruma sistemleri periyodik kontrolleri konusunda makine mühendisleri makine teknikeri ve yüksek teknikerler ekibi ile hizmet vermekteyiz.

Duman Tahliye Sistemleri Konusunda Verdiğimiz Hizmetler

  • Teknik dosya kontrolü
  • Projelerin kontrolü
  • Duman tahliye sistemleri periyodik kontrolü
  • Malzeme ve ekipmanların kontrolü
  • Duman tahliye sistemleri için uygunluk ve kabul testlerine nezaret edilmesi

Diğer Hizmetlerimiz


Taşlama Tezgahı  Periyodik Kontrol
Taşlama tezgahları, birçok endüstriyel süreçte malzeme parçalarını düzeltme, kesme, şekil verme ve y
Sızdırmazlık Testi Periyodik Kontrol
Trakya bölgesinde araç muayenelerinden, bina sızdırmazlık testlerine, teknik muayenelerden sızdırmaz
Manyetik Alan Ölçümü
Trakya Bölgesi, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ gibi illerle
Kapalı Genleşme Tankları Periyodik Muayene
Kapalı Genleşme Tankları Periyodik Muayene Standartlarda süre belirtilmemişse 1 Yıl TS 10576, TS 191
Çelik Sıvı Depolama Tankı Periyodik Kontrol
Çelik Sıvı Depolama Tankları için Periyodik Kontrol Çelik sıvı depolama tankları, endüstriyel tesisl
Yangın Sprinkleri Periyodik Kontrol
Yangın Sprinkleri Periyodik Kontrol Yangın sprinki her hangi bir nedenle ortaya çıkan yangını anında
Whatsapp Destek Whatsapp Destek