YÜKLENİYOR

Kuru/Sıvı Kimyevi Otomatik Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrolü

 Yangın, hayati tehlike oluşturan bir olay olabilir. Bu nedenle, yaşamı tehdit eden farklı ortamlar ve farklı yangın türlerinden dolayı, yangınla mücadele sistemleri, yangınları söndürmek için tek bir kimyasala güvenemez. Alevler, kökenlerine bağlı olarak farklı özellikler taşıyabilir ve bu nedenle farklı kimyasal işlemler gerektirebilir.

Günümüzde kullanılan başlıca iki tür yangın söndürme sistemi vardır:

Islak ve kuru kimyasal yangın söndürme.

ISLAK KİMYASAL YANGIN SÖNDÜRME

Islak kimyasal söndürme sistemi, çoğu insanın geleneksel yangın söndürme sistemi olarak anladığı şeydir, örneğin ticari bir mutfakta. Bu söndürme yöntemi, ortama göre oluşabilecek pişirme yangınlarına özeldir. Söndürme elemanı, etkilenen bölgeye püskürtüldüğünde alevleri hemen soğutan sıvı bir maddedir. Etkinliği kısmen yangına anında tepki vermesinden kaynaklanmaktadır. Sıvı, yemeklik sıvı ve katı yağlarla temas ettiğinde, reaksiyona girerek köpük oluşturur, ardından etkilenen alanı soğutur ve yangının yeniden alev almasını önler.

Islak kimyasal söndürme sistemlerinin NFPA 17A (ıslak kimyasal söndürme sistemleri standardı) ve NFPA 96 (Ticari Pişirme İşlemleri için Havalandırma Kontrolü ve Yangından Korunma Standardı) ile uyumlu olması gerekir.

KURU KİMYASAL YANGIN SÖNDÜRME

Kuru kimyasal söndürme sistemleri en çok boya püskürtme kabinleri ve büyük arazi ekipmanları gibi endüstriyel ortamlarda kullanılır. Kuru kimyasal sistemler, suyun erişilemez hale geldiği yerde ve zamanda yangınları etkili bir şekilde söndürmek için Sınıf ABC veya Sınıf BC kuru kimyasal bileşikler kullanır. Kuru kimyasal sistemler şarj edilebilir olduğundan, ticari ve endüstriyel ortama kolayca monte edilen elektrikli söndürme sistemleri, bu sistemler kolay erişilebilirlik sağlar ve kullanımı verimlidir. İletken olmadıkları için, yalnızca sıradan yanıcı malzemelerdeki yangınları bastırmak için değil, aynı zamanda canlı elektrik ekipmanı içeren yanıcı sıvı yangınlarında da kullanılabilirler.

Kuru kimyasal sistemlerin NFPA 17 (Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri Standardı) ve NFPA 33 (Yanıcı ve yanıcı malzemelerde güvenle kullanmak için Sprey Uygulama Standardı) ile uyumlu olması gerekmektedir.

Doğru Yangın Söndürme Sistemini Seçmek

Yangın söndürme sistemleri erken tespitte yardımcı olur ve potansiyel olarak can ve mal tehdidi oluşturan yangınları hızla bastırmaya yardımcı olur. Ortamınız ve uygulamanız için doğru sistemin kurulması çok önemlidir.

Her türlü yangın söndürme sistemleri, yangın tehlikelerine anında yanıt vermek için tasarlanmıştır. Bir yangın ne kadar erken kontrol edilebilirse, mülkünüzde veya tesisinizde meydana gelen hasar miktarını yardım gelene kadar en aza indirme şansınız o kadar artar. Farklı endüstriler ve uygulamalar, farklı yangın söndürme çözümleri gerektirir ve bu tür bir yangın söndürme sistemi kuru kimyasal yangın söndürme sistemidir.

 Kuru Kimyasal Yangın Söndürme Sistemi Nedir

Kuru kimyasal yangın söndürme sistemi, yangını söndürmek için kuru kimyasal toz kullanan bir tür yangından korunma sistemidir. Çoğu kuru kimyasal yangın söndürme sistemi, kuru kimyasal tozla doldurulan ve ardından basınçlandırılan büyük bir tank kullanır.

Sistem elektrikle veya manuel olarak etkinleştirildiğinde, basınçlı tank üzerindeki valf açılır ve kuru toz bir boru sistemine ve yangın söndürme sisteminin nozullarından dışarı atılır. Kuru kimyasal toz, yangını en kısa sürede boğup söndürmek için çalışır.

Kuru Kimyasal Yangın Söndürme Sistemi Hangi Kimyasalları Kullanır?

Kuru kimyasal yangın söndürme sistemleri tarafından kullanılan iki ana kimyasal vardır: sodyum bikarbonat ve mono-amonyum fosfat. Sodyum bikarbonat tüm B Sınıfı yangınları ve bazı C Sınıfı yangınları idare edebilirken, mono-amonyum fosfat Sınıf A, B ve C’deki yangınlar için kullanılan çok amaçlı bir çözümdür.

Kuru Kimyasal Yangın Söndürme Sistemini Hangi Uygulamalar Kullanır?

Kuru kimyasal yangın söndürme sistemleri, temel olarak kimyasal depolama, petrokimya yükleme ve boşaltma tesisleri, oto boya kabinleri, daldırma tankları, karıştırma odaları, açık yüzlü kabinleri ve daha fazlası gibi büyük, endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Özellikle suyun erişilemediği veya yangın sprinkler sisteminin tercih edilmediği ortamlarda kullanışlıdırlar. İletken olmadıklarından, canlı elektrik ekipmanı içeren yanıcı sıvı yangınlarındaki yangınları bastırmak için de kullanılabilirler.

Artılara ve Eksilere Bakmak

Herhangi bir yangın söndürme sistemi ile artıları ve eksileri vardır. İşte kuru kimyasal yangın söndürme sisteminin avantaj ve dezavantajlarının bir dökümü, böylece uygulamanız için kuru kimyasal yangın söndürme sisteminin doğru olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Kuru Kimyasal Yangın Söndürme Sisteminin Avantajları

 • Son derece güvenilirler. Tesisinizi, ürünlerinizi ve çalışanlarınızı korumak için kuru kimyasal sistemlere güvenilebilir.
 • Çok sayıda ajanı dışarı pompalarlar, yangınları hızlı ve etkili bir şekilde söndürürler.
 • Bu sistemler, şarj edilebilir oldukları için hem erişilebilir hem de kullanışlıdır. Sistemi etkinleştirdikten sonra yeniden şarj ettiğinizden emin olduğunuz sürece kuru kimyasal yangın söndürme sistemini defalarca kullanabilirsiniz.
 • Yangın fıskiye sisteminin ideal olmadığı alanlar için harikadırlar. Suya erişiminiz olmasa da veya bir sprinkler sisteminin tesisinizdeki elektronik bileşenlere verebileceği zarar konusunda endişeleriniz varsa, kuru kimyasal sistem harika bir seçenektir.
 • Kuru kimyasal yangın söndürme sistemleri elektrikle veya mekanik olarak çalıştırılabilir.
 • Çoğu zaman bu sistemler için bakım maliyetlerinde diğer seçeneklere göre önemli bir azalma olur

Kuru Kimyasal Yangın Söndürme Sisteminin Dezavantajları

 • Sistemin tekrar çalışması için aktif hale geldikten sonra yeniden şarj ettirmeniz gerekmektedir.
 • Bu sistemler yangını söndürmek için çok miktarda ajan pompaladığından, her kullanımdan sonra kapsamlı temizlik gerekir. Tesisinizi tekrar çalışır duruma getirmek için uygun kuru kimyasal temizleme prosedürünü izlemeniz gerekir.

Endüstriyel uygulamanızın bir yangın söndürme sistemine ihtiyacı varsa, kuru kimyasal yangın söndürme sisteminin avantajlarının dezavantajlardan büyük ölçüde ağır bastığı açıktır. Kuru kimyasal yangın söndürme sistemlerinin kurulumu basit ve ekonomiktir ve piyasadaki en iyi yangın korumasını sunarlar.

Tekrar standartlara bakarsak :

Kuru Kimyasal Sistemlerin NFPA 17 (Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri Standardı) ve NFPA 33 (Yanıcı ve yanıcı malzemelerde güvenle kullanmak için Sprey Uygulama Standardı) ile uyumlu olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, UL 1254’ün yeni Gerçek Dünya Kriterlerine (ön mühendisliği yapılmış Kuru Kimyasal Söndürme Sistemi Üniteleri için Standart) uymalıdır.

Islak Kimyasal Sistemler, NFPA 17a (yaş kimyasal söndürme sistemleri için standart) ve NFPA 96 (Ticari Pişirme İşlemlerinde Havalandırma Kontrolü ve Yangından Korunma Standardı) ile uyumlu olmalıdır.

Tipik öğeler ve bileşenler şunları içerir:

 1. Deşarj nozulları, söndürme maddesini korunan alana dağıtmak için kullanılır.
 2. Boru sistemi, yangın söndürme maddesini (karbondioksit, halon, argon, vb.) Saklama kabından boşaltma nozülüne taşımak için kullanılır.
 3. Kontrol paneli tüm cihazları entegre eder ve çalışma durumlarını ve koşullarını gösterir.
 4. Algılandıklarında sesli veya görsel alarm sağlayan elektronik cihazlar.
 5. Tehlike uyarı işaretleri, sabit söndürme sistemleri ile korunan alanların girişine ve iç kısmına asılmalıdır.
 6. Yangını algılayan ve bir alarm sinyalinin üretilmesine neden olan cihaz.
 7. Yangın söndürme sistemini manuel olarak boşaltmanın bir yolunu sağlayan cihaz.
 8. Depolama sistemi, maddeyi manuel veya otomatik bir cihazla etkinleştirildiğinde borulara ve boşaltma nozüllerine boşaltır.

Kuru/Sıvı Kimyevi Otomatik Söndürme Sistemlerinin yıllık periyodik kontrollerinde neler yapılır?

Bu sistemlerin önemi gereği standartlara dayalı muayenesinin yapılması gereklidir. Projeden başlayan tetkiklerle, konusunda uzmanlaşılmış kontrolün TÜRKAK onaylı Akreditasyonlu firmalar tarafından yapılması da sistemin güvencesi olacaktır.

Kısaca bakımından, periyodik muayenesine kadar tamamen ciddiyet gerektirir.

Trakya Laboratuvar Ltd. Şti. olarak onaylı TÜRKAK akreditasyonu ile bu konuda iddialı olan firmamız, geniş, tecrübeli ve uzman kadrosuyla daima periyodik kontrolün adresi olmaya devam edecektir.

AKREDİTASYONUMUZ DAHİLİNDEKİ

Yangından Korunma Sistemleri Periyodik Muayene Kapsamlarımız

5.A.1. Yağmurlama (Sprinkler) Sistemleri

5.A.2. Yangın Su Deposu

5.A.3. Yangın Pompa İstasyonu

5.A.4. Yangın Hidrant Sistemi

5.A.5. Yangın Dolap Sistemi

5.A.6. Su Sprey (Water Spray) Sistemleri

5.A.7. Su Sisi (Water Mist) Sistemleri

5.A.8. Köpüklü Söndürme Sistemleri

5.A.9. Portatif Yangın Söndürme Tüpleri Yerleşimi

5.A.10. Algılama Alarm Sistemleri

5.A.11. Temiz Gazlı Otomatik Söndürme Sistemleri

5.A.12. CO2 Gazlı Otomatik Söndürme Sistemleri

5.A.13. Kuru/Sıvı Kimyevi Otomatik Söndürme Sistemleri

5.A.14. Acil Aydınlatma Ve Yönlendirme Sistemleri

5.A.15. Duman Tahliye Sistemleri

5.A.16. Kaçış Yolu Basınçlandırma Sistemleri

Diğer Hizmetlerimiz


İSGÜM Yetki Belgesi
İSGÜM Yetki Belgesi İsgüm, Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının iş sağlığı ve iş güvenliği kapsam
Periyodik Kontrol Firmaları
Periyodik kontrol, endüstriyel ekipmanların düzenli aralıklarla incelenmesi ve değerlendirilmesi sür
Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol
Yangın tesisatı periyodik kontrolü, binaların ve tesislerin yangın güvenliği önlemlerinin sürekli ol
Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü
Endüstriyel Kapı Periyodik Kontrolü Standartlarda süre belirtilmemişse 1 Yıl TS EN 13241+A2, TS EN 1
Yağ Buharı Ölçümü
Endüstriyel faaliyetlerin yan ürünlerinden biri olan yağ buharı emisyonları, çevresel etkileri ve ha
Çekici Dozer Periyodik Kontrol
Çekici Dozer Periyodik Kontrol Çekici dozer çok ağır işleri ön tarafındaki çelikten yapılmış büyük l
Whatsapp Destek Whatsapp Destek