YÜKLENİYOR

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol

Davlumbaz, mutfaklarda bulunan ocakların üzerinde duran yemeklerin kokusunu dışarıya atan sistemlerdir. Havadaki kötü yemek kokusu, dumanı, ısıyı, buharı filtreleyerek ortamdan uzaklaştırarak dışarıya atar. Aspiratör davlumbazları, paslanmaz çelik, bakır, bronz, nikel gümüş, çinko, temperli cam, ahşap, alüminyum, pirinç, ısıya dayanıklı plastikler gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır.

Davlumbaz’lar her ne kadar zararsız görünse de Restoranlar, oteller, tatil merkezleri, AVM’ler, okullar, hastaneler, Kamu kurum ve kuruluşları, Endüstriyel tesisler, havaalanları ve büyük mutfaklarda yoğun şekilde kullanıldığı ortaya riskli durumlar yani yangın ve patlama gibi riskli durumları çıkartabilir. Davlumbaz’lar düzenli olarak temizlenmelidir.  Ancak bazen unutulabilir, önemsenmeyebilir yada temizlik aralığı uzun tutulabilir bu gibi durumlarda ortaya çıkacak riskleri engellemek için davlumbaz söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

Davlumbaz söndürme sistemleri olası riskleri engellemek için anında devreye girerek yangını söndürür. Ancak her olası durumlarda devreye girmeyebilir. Bunun nedeni ise davlumbaz söndürme sistemlerinin periyodik kontrollerinin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle davlumbaz söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri ilgili yönetmelik ve standartlarda belirlendiği süreler yapılmalıdır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Muayene

Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik muayene hizmeti Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe uygun olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu yönetmeliğe göre;

MADDE 57- (1) Konutlar hariç olmak üzere, alışveriş merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılması ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama,  gaz kesme ve uyarı tesisatının kurulması şarttır.

(2) Mutfakların bodrumda olması ve gaz kullanılması hâlinde, havalandırma sistemleri yapılır. İkinci bir çıkış tesis edilmeksizin gaz kullanılması yasaktır.

(3) Mutfak ve çay ocakları binanın diğer kısımlarından en az 120 dakika süreyle yangına dayanıklı bölmeler ile ayrılmış biçimde konumlandırılır. Bölme olarak ahşap ve diğer kolay yanıcı maddeler kullanılamaz.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol Raporu

Trakya Laboratuvar, Restaurantlar, oteller, tatil merkezleri, avm, okullar, hastaneler, Kamu kurum ve kuruluşları, endüstriyel tesisler, havaalanları ve büyük mutfaklarda olmak üzere Türkiye’nin her yerinde Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre periyodik kontrolünü yapar ve firma için uygun belgesi hazırlar.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri için Sunduğumuz Hizmetler

  • Teknik dosya ve projelerin kontrolleri
  • Davlumbaz projeye uygun yapıldığının kontrolü (İmalat süreci kontrolleri)
  • Davlumbaz tesisatı malzeme ve ekipman kontrolleri
  • Davlumbaz Sistemi uygunluk ve kabul testlerine nezaret edilmesi
  • Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik kontrolleri

Diğer Hizmetlerimiz


İş Hijyeni Ortam Ölçümleri Kapsamında Solunabilir ve Ortam Toz Ölçümü
20.06.2012 Tarih ve 6331 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ ile çalışanları meslek hastalıkları
Aydınlatma Ölçümü
Aydınlatma Ölçümü İş yerlerinde çalışmaların sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için ortamdaki ışığın
Skreyper Periyodik Kontrol
Skreyper Periyodik Kontrol Skreyper iş makinesi, zemini ortasındaki büyük çelik levhadan oluşan büyü
Çalışanların Titreşimle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik
ÇALIŞANLARIN TİTREŞİMLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK (22.08.2013 tarihli ve 28743
El ve Kol Titreşimi Ölçümleri
El ve Kol Titreşimi Ölçümleri Geçmişten günümüze kadar teknoloji o kadar gelişti ki artık dünya üzer
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Madde 1 – Bu Kanunun amacı; çırak, kalfa ve ustaların eğitimi ile