YÜKLENİYOR

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol

Davlumbaz, mutfaklarda bulunan ocakların üzerinde duran yemeklerin kokusunu dışarıya atan sistemlerdir. Havadaki kötü yemek kokusu, dumanı, ısıyı, buharı filtreleyerek ortamdan uzaklaştırarak dışarıya atar. Aspiratör davlumbazları, paslanmaz çelik, bakır, bronz, nikel gümüş, çinko, temperli cam, ahşap, alüminyum, pirinç, ısıya dayanıklı plastikler gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır.

Davlumbaz’lar her ne kadar zararsız görünse de Restoranlar, oteller, tatil merkezleri, AVM’ler, okullar, hastaneler, Kamu kurum ve kuruluşları, Endüstriyel tesisler, havaalanları ve büyük mutfaklarda yoğun şekilde kullanıldığı ortaya riskli durumlar yani yangın ve patlama gibi riskli durumları çıkartabilir. Davlumbaz’lar düzenli olarak temizlenmelidir.  Ancak bazen unutulabilir, önemsenmeyebilir yada temizlik aralığı uzun tutulabilir bu gibi durumlarda ortaya çıkacak riskleri engellemek için davlumbaz söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

Davlumbaz söndürme sistemleri olası riskleri engellemek için anında devreye girerek yangını söndürür. Ancak her olası durumlarda devreye girmeyebilir. Bunun nedeni ise davlumbaz söndürme sistemlerinin periyodik kontrollerinin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle davlumbaz söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri ilgili yönetmelik ve standartlarda belirlendiği süreler yapılmalıdır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Muayene

Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik muayene hizmeti Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe uygun olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu yönetmeliğe göre;

MADDE 57- (1) Konutlar hariç olmak üzere, alışveriş merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılması ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama,  gaz kesme ve uyarı tesisatının kurulması şarttır.

(2) Mutfakların bodrumda olması ve gaz kullanılması hâlinde, havalandırma sistemleri yapılır. İkinci bir çıkış tesis edilmeksizin gaz kullanılması yasaktır.

(3) Mutfak ve çay ocakları binanın diğer kısımlarından en az 120 dakika süreyle yangına dayanıklı bölmeler ile ayrılmış biçimde konumlandırılır. Bölme olarak ahşap ve diğer kolay yanıcı maddeler kullanılamaz.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol Raporu

Trakya Laboratuvar, Restaurantlar, oteller, tatil merkezleri, avm, okullar, hastaneler, Kamu kurum ve kuruluşları, endüstriyel tesisler, havaalanları ve büyük mutfaklarda olmak üzere Türkiye’nin her yerinde Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre periyodik kontrolünü yapar ve firma için uygun belgesi hazırlar.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri için Sunduğumuz Hizmetler

  • Teknik dosya ve projelerin kontrolleri
  • Davlumbaz projeye uygun yapıldığının kontrolü (İmalat süreci kontrolleri)
  • Davlumbaz tesisatı malzeme ve ekipman kontrolleri
  • Davlumbaz Sistemi uygunluk ve kabul testlerine nezaret edilmesi
  • Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik kontrolleri

Diğer Hizmetlerimiz


Kabul Edilen İş Hijyeni Metotları
Kabul Edilen İş Hijyeni metotları KAPSAM PARAMETRE ADI METOT ADI METOT NUMARASI VE TARİHİ Fiziksel E
Acil Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri Periyodik Kontrolleri
Acil Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri Periyodik Kontrolleri Acil aydınlatma ve yönlendirme siste
İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ
İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği basınçlı kap ve kaldır
Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrolü
Köpüklü yangın söndürme sistemleri ve periyodik kontrolü (Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü) Yangın
Köpüklü Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol
Köpüklü Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol İnsanoğlu yüz yıllardır ateşi kontrol altına almak içi
Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol
Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol Yangın anında otomatik olarak devreye giren ya