YÜKLENİYOR

İçindekiler

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol

Davlumbaz, mutfaklarda bulunan ocakların üzerinde duran yemeklerin kokusunu dışarıya atan sistemlerdir. Havadaki kötü yemek kokusu, dumanı, ısıyı, buharı filtreleyerek ortamdan uzaklaştırarak dışarıya atar. Aspiratör davlumbazları, paslanmaz çelik, bakır, bronz, nikel gümüş, çinko, temperli cam, ahşap, alüminyum, pirinç, ısıya dayanıklı plastikler gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır.

Davlumbaz’lar her ne kadar zararsız görünse de Restoranlar, oteller, tatil merkezleri, AVM’ler, okullar, hastaneler, Kamu kurum ve kuruluşları, Endüstriyel tesisler, havaalanları ve büyük mutfaklarda yoğun şekilde kullanıldığı ortaya riskli durumlar yani yangın ve patlama gibi riskli durumları çıkartabilir. Davlumbaz’lar düzenli olarak temizlenmelidir.  Ancak bazen unutulabilir, önemsenmeyebilir yada temizlik aralığı uzun tutulabilir bu gibi durumlarda ortaya çıkacak riskleri engellemek için davlumbaz söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

Davlumbaz söndürme sistemleri olası riskleri engellemek için anında devreye girerek yangını söndürür. Ancak her olası durumlarda devreye girmeyebilir. Bunun nedeni ise davlumbaz söndürme sistemlerinin periyodik kontrollerinin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle davlumbaz söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri ilgili yönetmelik ve standartlarda belirlendiği süreler yapılmalıdır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Muayene

Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik muayene hizmeti Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe uygun olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu yönetmeliğe göre;

MADDE 57- (1) Konutlar hariç olmak üzere, alışveriş merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılması ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama,  gaz kesme ve uyarı tesisatının kurulması şarttır.

(2) Mutfakların bodrumda olması ve gaz kullanılması hâlinde, havalandırma sistemleri yapılır. İkinci bir çıkış tesis edilmeksizin gaz kullanılması yasaktır.

(3) Mutfak ve çay ocakları binanın diğer kısımlarından en az 120 dakika süreyle yangına dayanıklı bölmeler ile ayrılmış biçimde konumlandırılır. Bölme olarak ahşap ve diğer kolay yanıcı maddeler kullanılamaz.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrol Raporu

Trakya Laboratuvar, Restaurantlar, oteller, tatil merkezleri, avm, okullar, hastaneler, Kamu kurum ve kuruluşları, endüstriyel tesisler, havaalanları ve büyük mutfaklarda olmak üzere Türkiye’nin her yerinde Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre periyodik kontrolünü yapar ve firma için uygun belgesi hazırlar.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri için Sunduğumuz Hizmetler

  • Teknik dosya ve projelerin kontrolleri
  • Davlumbaz projeye uygun yapıldığının kontrolü (İmalat süreci kontrolleri)
  • Davlumbaz tesisatı malzeme ve ekipman kontrolleri
  • Davlumbaz Sistemi uygunluk ve kabul testlerine nezaret edilmesi
  • Davlumbaz söndürme sistemleri periyodik kontrolleri

Diğer Hizmetlerimiz


Sütunlu Matkap Periyodik Kontrol
İçindekiler Sütunlu matkap, genellikle delik delme işlemi için kullanılan sabit matkap türüdü
Çevre Ölçüm ve Analiz Periyodik Kontrol
İçindekiler Çevre Ölçüm ve Analiz Periyodik Kontrol, çevresel faktörlerin ölçülmesi, izlenmes
Hava Kalitesi Ölçümü
Hava Kalitesi – Anlık Gaz Ölçümü Bazı sektörlerde yapılan işlemlerden kaynaklı havanın kalites
Tezgahlar Periyodik Kontrolü
Endüstriyel işletmelerde ve laboratuvarlarda kullanılan tezgahlar, güvenlik, verimlilik ve kalite aç
Su Sisi Watermist Söndürme Sistemleri Periyodik Kontrolü
SU SİSİ (WATERMIST) SÖNDÜRME SİSTEMİ VE PERİYODİK KONTROLLERİ Yangın ile mücadele edilmesinin dört a
Tozla Mücadele Yönetmeliği
TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 – (1) Bu Yön
Whatsapp Destek Whatsapp Destek