YÜKLENİYOR

Çerkezköy Transpalet Periyodik Muayenesi

Çerkezköy O.S.B. bulunan Şark Mensucat Fabrikası A.Ş. firmasında yapılan manuel transpalet muayenesi sırasında öncelikli olarak transpalete ait varsa bir önceki periyodik kontrol raporu istendi.

Periyodik kontrol raporunda daha önceden belirtilen uygunsuzluk varsa bu eksiklik üzerinde tekrardan durularak bunun muayeneye başlamadan önlemi alınır. Transpalete ait bakım ve sicil kayıtları varsa bu belgeler firma tarafından istenir. Kullanıcı tarafından görülmesi ve tehlike oluşturacak durumlardan kaçınılması için üzerinde bulunması gereken uyarı levhası ve işaretleri kontrolü yapıldı.

Daha sonrasında transpaletin mekanik aksamları yüksüz şekilde kontrol edildi. Bu mekanik kontroller sırasında direksiyon ve çatallarda bulunan tekerleklerde aşınma olup olmadığı kontrolü yapıldı. Transpalete ait dümenin serbest bırakıldığı zaman eski konumuna gelip gelmediği kontrolü yapıldı. El ile yük indirme ve kaldırma işlemi yapılmasını sağlayan mandalın çalışabilirliği test edildi. Transpalete ait çatallarda olası eziklik , eğilme ve çatalların yerden yükseklikleri arasındaki farkın kontrolü yapıldı.

Hidrolik yağın bulunduğu kısımda bulunan piston toz keçesi kontrolü yapıldı. Yüksüz testler sonrasında transpalet için kapasitesinin 1 katında statik ve dinamik testi yapıldı. 10 dakika yapılan statik test sırasında pistonda herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrolü yapıldı.

Son olarak kapasitesinin 1 katı yük ile dinamik testi transpaletin bütün hareketleri test edilerek kontrol edildi. Trasnpalet muayenesinde kullanılan standartlar (TS EN ISO 3691-5 (Endüstriyel araçlar- Güvenlik kuralları-Bölüm:5-Yaya tarafından kumanda edilen araçlar) , TS 10201 ISO 3184 (İstif Makinaları – Ulaşma Ve Ayaklı Tip -Kararlılık Deneyleri) , FEM 4.004

Whatsapp Destek Whatsapp Destek